Povej mi, si si kdaj umila obraz z oljem? Jaz sem, in moja koža je naravnost zaljubljena v to metodo!
Si že slišala kdaj za OCM, torej metodo čiščenja obraza z naravnimi olji? Ne? Potem pa v roke vzemi skodelico kave in se udobno namesti! Čas je, da ti bolj podrobno predstavim čiščenje obraza z oljem in vse razloge, zakaj bi lahko bila ta metoda odlična tudi za tvojo kožo!
Si pripravljena?
Okej, mogoče sedaj razmišljaš ampak Katja, kako si lahko z oljem očistim obraz? O čem sploh govoirš?
Veš kaj, tudi jaz sem bila precej skeptična, ko sem pred nekaj leti naletela na tole metodo. Potrebovala sem dosti časa, da sem se jo odločila tudi preizkusiti. Od takrat naprej pa je postala en izmed mojih najljubših načinov za čiščenje obraza.
Konec koncev, olja lahko mašijo pore, vendar niso vsa rastlinska olja sestavljena enaka! Zato si bova vso teorijo spodaj pogledali malce bolj podrobno. Najprej pa…
Kaj je čiščenje obraza z oljem oziroma OCM?
OCM (oil cleansing method) je precej preprosta zadeva: olje si vmasiraš v obraz in ga po minutki ali dveh obrišeš z obraza z vročo vlažno krpo. Za kožo ima tale način čiščenja lahko mnogo pozitivnih lastnosti, vendar pa moraš vedeti, da nekaterim tole naravno čiščenje izredno odgovarja (sama sem ena teh srečnih uporabnic), drugim pa nikakor. Če je tale način zate ali ne lahko ugotoviš na preprost način: da poskusiš tudi sama!
Naravna olja pomagajo očistiti tvojo kožo, odstraniti nečistoče in umazanijo, ter jo hkrati ohranjano mehko in gladko. In vse to, brez da bi z nje odstranila njeno zaščitno plast in na koži porušila ravnovesje!
Z razliko od agresivnih čistilcev, ki jih dobiš v trgovini, je tale metoda popolnoma naravna; tvoje kože ne bo izsušila! Torej, namesto, da bi vedno znova s svoje kože odstranjevala vso maščobo (in s tem povzročila na koži škodo, kar bi pripeljalo do še več maščobe na koži, ko bi se le-ta obnavljala), jo dopolni, neguje in nahrani!
Ampak, za pravilno izvedbo OCM-ja, potrebuješ tudi pravilna olja za tvoj tip kože, in pa seveda kvalitetna, hladno stiskana rastlinska olja. O tem bova govorili zelo kmalu.
Kako deluje čiščenje obraza z olji?
Tale metoda deluje na principu, da olje raztaplja olje. Povedano drugače, naravno olje pomaga odstraniti kožne maščobe, ki so se nabrale na tvoji koži, ter jih nadomestijo z hranili, ki se skrivajo v naravnih oljih. Poleg tega, pa olje z malo truda odstrani tudi ličila!
In veš, kaj je najboljši del? Tale metoda je primerna za vse tipe kože, tudi za mastno (to pa ti lahko povem iz izkušenj)!
Za domače čistilno olje za obraz lahko uporabiš eno samo naravno olje, mešanico dveh ali več, lahko pa jih dodaš tudi kapljico eteričnega olja. Izbira je tvoja (no, izbrala bo najbrž tvoja koža 😉 ! Moje trenutno najljubše je olje konopljinih semen (ki ga najdeš tudi v temle veganskem balzamčku za ustnice), ker je nežno in učinkovito in prijazno koži in denarnici; na kratko, je super hranilni koktejl, primeren za vsako kožo!
Zakaj naravno čiščenje obraza z olji?
Poleg tega, ker je naravno in ker kože ne izsuši, je tale metoda super tudi ker:
- Pomeni globlje in bolj temeljito čiščenje kot običajno čistilo in voda
- Ker je nežno do kože in ji ne odstrani njenih naravnih olj
- Deluje kot nežna masaža (ko olje odstranjuješ z obraza z vlažno krpico)
- Ker spodbuja cirkulacijo
- Ker izboljša absorpcijo ostalih izdelkov, ki jih na kožo naneseš po čiščenju
Katera naravna olja so najboljša za čiščenje obraza?
Osnova olja za čiščenje obraza naj bi bilo ricinusovo olje (ki pa ti ga odsvetujem, če je tvoja koža zelooo suha).
Nabor olj, ki jih lahko vključiš v svoje domače čistilo, je zelo širok. Samo z testiranjem in preizkušanjem različnih olj boš lahko našla tistega, ki ti najbolj odgovarja, ki ga boš kombinirala z ricinusovim oljem. Za nekaj idej (glede na tip kože), pa si vseeno poglej, kaj lahko uporabiš!
Olja za mastno kožo
Za mastno kožo je nabolje, da uporabiš lažja olja, taka, ki niso komedogena (torej takšna, ki bi dodatno mašila tvoje pore). Za aknasto kožo lahko uporabiš enaka olja (predvsem pa taka, ki imajo visoko vsebino linolne kisline, ki jo aknasti koži primanjkuje)
- Olje konopljinih semen
- Olje sončničnih semen
- Oje groznih pešk
- Neemovo olje
- Olje mareličnih jedrc
Olja za suho kožo
Za suh kožo izberi olja, ki so bogatejša po sestavi in vsebujejo oleinsko kislino. Ta olja pomagajo preprečiti nadaljnjo izgubo vode iz kože, ter negujejo suho in srbečo kožo.
- Avokadovo olje
- Mandljevo olje
- Arganovo olje
- Olje makadamije
Olja za mešano kožo
Če imaš mešano kožo, potem boš morda bolj izbirčna pri kombinaciji olj. Ker jo imam tudi sama, uporabljam tale olja:
- Olje groznih pešk
- Šipkovo olje
- Lešnikovo olje
- Arganovo olje
- Olje konopljinih semen
Čistilno olje za obraz: Možne kombinacije
Za mastno kožo
- 30% ricinusovega olja
- 70% drugega naravnega olja
- Eterično olje geranije, ylang-ylanga, sivke
Za aknasto kožo ali kombinirano kožo
- 20% ricinusovega olja
- 80% naravnega olja
- Eterično olje sivke, čajevca, rožmarina ali pomaranče
Za suho kožo
- 10% ricinusovega olja
- 90% naravnega olja
- Eterično olje patchoulija, cedre, laškega smilja
Za normalno kožo
- 50% ricinusovega olja
- 50% naravnega olja
- Eterično olje kamilice, geranije, bergamotke
Kako uporabiti olje za čiščenje obraza?
- Najprej si naredi mešanico olj, ki ti ustreza
- Majhno količino olja (nekaj kapljic) nežno vmasiraj v obraz (na suho kožo, prej je ne navlaži!) z krožnimi gibi; približno minutko ali dve
- Čisto krpo (lahko brisača ali mikrofibra) speri pod čim toplejšo vodo (kolikor ti pač ustreza; jaz jo ponavadi pod vročo), dobro jo ožemi in položi si jo na obraz. Toplota bo pomagala odpreti tvoje pore, ti pa se boš počutila, kot da si na krajšem wellness oddihu v lastni kopalnici
- Potem z krpico nežno obriši obraz; če imaš na koži še vedno sloj olja, ki te moti, lahko postopek ponoviš (spereš pod vročo vodo in si jo položiš na obraz)
- Tvoja koža bo mehka, navlažena, gladka in sijoča. Po želji lahko naneseš še vlažilno kremo ali serum
Dodatni nasveti za čiščenje obraza z oljem
- Najboljši čas za OCM metodo je zvečer, preden se odpraviš spat, torej enkrat dnevno
- Če si boš delala mešanice olj, začni z majhnimi količinami in testiraj, če ti mešanica ugaja
- V mešanico lahko dodaš tudi kapljico eteričnega olja po želji
- Za to metodo ti ne priporočam kokosovega olja (ki je komedogeno; torej, maši pore)
- Voda naj bo dovolj topla/vroča, da ti ugaja in da odpre pore
- Krpica naj bo nežna in mehka
- Če na koži opaziš mozoljčke, je to normalna reakcija (to se dogaja tudi pri redni uporabi glinenih mask), in bi morala izginiti v roku kakega tedna
Hvala za tako enostavna navodila in predvsem koristne nasvete.