Regenerativna domača krema iz smilja: recept za vsako kožo

Smilj je sopomenka za intenzivno regenerativno nego kože, ki zmanjšuje znake staranja, spodbuja elastično kožo in pospešuje njeno celjenje.

Ker je smilj tako izjemna sestavina, bo tokrat zvezda v regenerativni domači kremi za obraz. Si pripravljena na enostaven, a učinkovit naravni recept za smiljevo kremo?

Odklikaj na recept in poglej, zakaj jo potrebuješ tudi ti!

Smilj verjetno že poznaš, saj je pri nas v zadnjem času izredo popularen. Če nisi prepričana, kaj točno je, naj ti osvežim spomin: L’Occitane ima linijo Immortelle; tisto rumeno, ki se imenuje po smilju, ki ga pozmano pod imeni laški smilj, imortela, nesmrtnica, suha roža, suhocvetnica.

Današnja doma narejena krema iz smilja vsebuje kar 3 razične izvlečke smilja:

V primeru, da ti vonj smilja ne odgovarja, lahko hidrolat nadomestiš z destilirano vodo, eterično olje pa lahko iz recepta tudi izpustiš. Nikakor ti ne priporočam izpuščati iz kreme macerat smilja, saj potem to ne bo več smiljeva krema, ampak osnovna krema za obraz.

Tale smiljeva krema je precej vlažilna, prav tako pa je izjemno regenerativna. Če iščeš malce lažjo različico, ti priporočam tole – doma narejena krema proti gubam z zelenim čajem.

Zdravilni učinki smilja

Smilj je pri nas izjemno popularen, zato je bilo o njem že ogromno napisanega. Jaz ne bom naštevala čisto vsega; namesto tega bom raje samo na kratko povzela, zakaj je smilj tako super za nego kože:

  • izjemne regenerativne sposobnosti
  • prestižna in popularna anti-age sestavina
  • mehča, neguje in blagodejno vpliva na suho kožo
  • pospešuje celjenje poškodb na koži
  • spodbuja sintezo kolagena
  • preprečuje nastanek strij
  • izboljšuje strukturo kože
  • odličen za problematično, aknasto kožo, zrelo, suho, poškodovano in vneto kožo

Kje kupiti olje smilja?

Če iščeš macerat smilja, ga lahko izdelaš tudi sama. Tako kot macerat ognjiča (za naravno ognjičevo mazilo), sta dva načina izdelave: hladni in topli. Celoten postopek izdelave lahko najdeš tule.

Če macerata ne želiš izdelovati, ga lahko kupiš; na voljo je v nekaterih spletnih trgovinah za izdelavo domače kozmetike, enako pa velja tudi za eterično olje smilja.

Doma narejena krema iz smilja: sestavine

Ker sva smilj in njegove izvlečke že pokrili, se bom tule osredotočila na vse ostale sestavine v receptu:

Olje grozdnih pešk

Olje grozdnih pešk je nadvse raznoliko in čudovito naravno olje, ki je pogosta sestavina v anti-age izdelkih. Olje grozdnih pešk pomaga izboljševati elastičnost kože, uravnava izločanje sebuma, poleg tega pa kožo tudi pomirja.

Je hitro vpojno in ima odlične regenerativne lastnosti. Poleg tega pa je super za mastno kožo, ker je sestavljeno v večini iz nenasičenih masščobnih kislin.

CO2 šipkovih semen

Co2 izvleček šipkovih semen je super sestavina; primeren je za vse tipe kože in je koncentriranan izvleček. Vsebuje linolno in alfa-linolenski kislino, prav tako pa tudi kartenoide. Spodbuja regeneracijo kože, izboljšuje njeno elastičnost; drugače povedano ima vse lastnosti šipkovega olja, in še nekaj dodatnih prednosti v primerjavi z njim 😉

Rastlinski glincerin in provitamin B5

Obe sestavini sta vlažilca; glicerin je gost sirup in zelo popularen vlažilec; nase veže vodo zato je pogosta sestavina v vlažilnih izdelkih za nego.

Vitamin B5 ali pantenol izboljšuje vlago v in na koži, poleg tega pa spodbuja regeneracijo kože, izboljšuje njeno prožnost.

Kozmetične sestavine

Emulgator (olivem1000) –  zelo priljubljen emulgator, primeren za mnogo različnih izdelkov. Pridobovajo ga iz oljčnega olja, ima Ecocert certifikat.

Cetil alkohol – tale sestavina je naravnost čudovita; cetil alkohol je maščobni alkohol, pridobljen iz rastlinskih olj; kože ne izsušuje ampak jo mehča. V receptu je pa zato, ker deluje kot zgoščevalec in izboljša mazljivost kreme.

Cosgard (konzervans) – vsak kozmetični izdelek, ki vsebuje vodo, potrebuje konzervns, da ga lahko zaščiti pred bakterijami, plesnijo in ostalimi mikro stvarmi, ki bi drugače tvojo kremo vzele za all-you-can eat bufet in tam tudi pognale korenine.

doma narejena krema iz smilja, smiljeva krema za obraz

Regenerativna domača krema iz smilja

Sestavine:

Vodna faza

  • 47g destilirana voda
  • 26g hidrolat smilja
  • 3g rastlinski glicerin

Oljna faza

  • 5g Olivem1000
  • 2g cetil alkohol
  • 8g macerata smilja
  • 5g olje grozdnih pešk

Ohlajevalna faza

  • 2g vitamin B5
  • 1g CO2 šipkovih semen
  • 0.3g eterično olje smilja
  • 0.7g Cosgard

Postopek:

  1. Pripravi vodno kopel; v ponev ali kozico zlij približno 3cm vode; prižgi plin in pusti, da se voda segreva na srednje-nizki temperaturi
  2. V prvi ognjevarni posodi stehtaj sestavine vodne faze. Nato posodo s sestavinami postavi na tehtnico in si zapiši njeno težo. Ker delež vodne faze ponavadi izhlapi, ga moraš kasneje nadomestiti
  3. V drugi ognjevarni posodi stehtaj sestavine oljne faze
  4. Obe posodi postavi v vodno kopel in počakaj, da se vse sestavine popolnoma stopijo (15-20min)
  5. Nato odstrani obe posodici iz vode in pripravi palični mešalnik. Ponovno stehtaj posodo z vodno fazo in nadomesti izhlapelo vodo z ustrezno količino
  6. Vodno fazo zlij v oljno fazo in prični mešati z paličnim mešalnikom; mešaj minuto ali dve, da se sestavine med seboj dobro povežejo in emulzija postane enotna in bela; kot vroče mleko
  7. Pusti emulzjo, da se ohladi, preden nadaljuješ z dodajanjem sestavin iz ohlajevalne faze (10-15 minut); temperatura sveže skuhane emulzije mora biti pod 40 stopinj preden dodaš zadnjo fazo sestavin
  8. Ko se emulzija dovolj ohladi ji lahko dodaš še sestavine iz ohlajevalne faze; kot zadnjo sestavino dodaš Cosgard. Kremico dobro premešaj, nato pa jo lahko prestaviš v čisto posodico in uporabljaj po potrebi
  9. Prestavi jo v čisto 100g posodico ali 2x 50g posodici. Rok uporabe do največ 6 mesecev.

Si izdelala tole doma narejeno kremo iz smilja? Označi nas na Instagramu #norinanaravno!

    Pridruži se Wild for Nature za nove recepte, ideje, in koristne vsebine!

    Pravilnik o zasebnosti: Sovražimo vsiljeno pošto in obljubljamo, da bomo tvoj e-poštni naslov varen. Več.

    Dodaj odgovor

    Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja