Ko nastopi trenutek, ko izdelki za poletno nego enostavno ne zadostujejo več, to pomeni, da je čas za spremembno nege kože.
S menjavo letnih časov se spreminjajo tudi izdelki za kožo. Za učinkovito nego jeseni in pozimi moraš posodobiti izdelke in jih prilagoditi na jesenski in zimski letni čas.
Koža je v tem delu leta bolj izpostavljena mrazu, vetru, suhemu zraku, zaradi česar zahteva bolj hranljivo in izdatno nego. Zato sem zate pripravila 10 nasvetov in idej za učinkovito nego kože jeseni (in pozimi).
Jesen zame pomeni izgovore za dišeče čajčke, tople razvlečene puloverje, in kremne juhice na tisoč in en način 😉 . Ampak ne le to. Tako kot se menjajo letni časi, se mora menjati tudi nega kože. In tako, kot se veselim prihoda hladnejših mesecev, se veselim tudi posodobitve svoje kozmetične omarice.
V teh mesecih pridejo v ospredje bolj hranilni izdelki; bogata in kremna masla za telo, hranljivejši pilingi, dolge dišeče kopeli in mehki balzami za ustnice.
S spremembo temperature se mora spremeniti tudi nega. Temperaturne razlike, okoljski dejavniki, in suh zrak lahko porušijo naravno zaščito kože in jo izsušijo. Tako se koža lušči, postane razpokana, pordela in tudi srbeča.
Za bolj celostno nego kože pa ti danes predstavljam jesenske recepte in nasvete, s katerimi lahko poskrbiš za svojo kožo in jo razvajaš, da bo mehka in nahranjena.
Nega kože jeseni in pozimi: 10 nasvetov za učinkovito nego
1. Maska za obnavljanje kože
Maske za obraz so preprost način za enostavno in naravno nego kože, vendar se jim še vedno mnogo ljudi izogiba. Zakaj moraš to jesen obvezno dodati masko za obraz v svojo rutino nege kože?
- Nežno očisti kožo nečistoč
- Deluje kot naravni nežen piling
- Pospeši cirkulacijo
- Spodbuja obnavljanje kože
- Izboljšuje absorbcijo ostalih kozmetičnih izdelkov
Domača maska je zelo preprosta za izdelavo. Vse kar potrebuješ je nekaj kvalitetnih sestavin, ki ti pomagajo temeljito opraviti vse zgornje naloge:
- Zelena glina
- Maroška vulkanska glina
- Spirulina v prahu
- Ashwaganda v prahu
- Kokosovo mleko v prahu
- Koprive v prahu
Kako izdelaš svojo regenerativno masko za obraz? V posodici združi enako količino gline in zelišča v prahu, npr.
- 1 čajna žlička maroške gline
- 1 čajna žlička kopriv v prahu
Mešanici dodaj toliko vode, da nastane gostejša pasta (malce gostejša od mase za palačinke). Namaži na čist obraz in pusti delovati največ 10-15 minut. Izperi z mlačno vodo in nadaljuj s svojo običajno nego.
2. Čiščenje obraza
Čiščenje obraza je še vedno enako pomembno kot v poletnih mesecih, vendar se čistilci lahko malce spremenijo: primerni postanejo kremni čistilci, ki kožo nežno očistijo, brez da bi jo dodatno izsuševali ali porušili njen naravni pH.
Lahko pa tudi poskusiš očistiti svoj obraz z oljem. OCM metoda je precej popularen način za naravno čiščenje obraza, saj kože ne izsušuje. Z povrhnjice nežno odstrani nečistoče, odvečno olje in ostalo umazanijo, brez da bi porušila njeno naravno ravnovesje!
3. Nega ustnic
Nega ustnic je pomembna celo leto, ne le v poletnih mesecih, Če želiš poskrbeti za svoje ustnice pravilno, potem jim privošči negovalni pilig, ki si ga lahko izdelaš kar sama doma s sestavinami, ki so verjetno že v tvoji kuhinji.
Da bodo tvoje ustnice nahranjene, mehke in zdrave, ne pozabi na redno uporabo hranilnega balzama; moj recept vsebuje bogato konopljino olje ki odlično deluje na utrujeno, razpokano kožo v kombinaciji z negovalnim karitejevim maslom.
4. Vlažilni izdelki za kožo
Vlaga je izjemno pomembna za kožo čez celo leto, ne le poleti in v jeseni. Za obraz to pomeni, da se založiš z vlažilnimi serumi, fliudi in hranilnimi kremami, ki preprečujejo nadaljnje izsuševanje.
Vlažilci so nepogrešljive sestavine v kozmetiki, saj z njimi povečamo vsebnost vode v koži, poleg tega pa so tudi drugi korak do sijoče in pomlajene kože (prvi je seveda čiščenje).
Nekateri pogosti vlažilci v kozmetiki so rastlinski glicerin, natrujev PCA, hialuronska kislina, natrijev laktat, betain, alantoin, aloe vera in drugi.
Tako kot tvoj obraz pa tudi koža na telesu potrebuje vlažilno nego; vlažilne kreme in losjone lahko kombiniraš z masli za telo ali naravnimi rastlinskimi olji, ki spodbuja njeno regeneracijo, preprečuje izgubo vlage, in poskrbijo, da ostane gladka in napeta.
5. Vlažilna in hranilna nega rok
Ko se ohladi, potrebujejo tudi roke bolj intenzivno nego. Ker so pogoto suhe in rade razpokajo, jih lahko neguješ s hranljivo kremo, ali pa hladnejših mesecih leta ne smemo pozabiti tudi na nego rok.
En bolj priljubljenih načinov za nego rok je ognjičevo mazilo. Tudi tega si lahko izdelaš sama; mazilo je izjemno enostavno za izdelavo in zelo učinovito za različne težave; razpokane ustnice, suha koža na rokah, stopalih, in povsod drugje. Če mu ne dodaš eteričnih olj, je primerno tudi za malčke.
Namesto ognjiča pa lahko roke zaščitiš tudi z izdatno kremo za roke ali kar s karitejevim maslom. Ta ima odlične zdravilne učinke na kožo in pride tudi v jeseni in pozimi še kako prav v vsaki domači lekarni.
6. Naravna olja za dodatno nego obraza
Naravna olja so čudovita stvar; o njih smo na blogu že mnogo govorili. Zakaj so tako čudovita?
Ker so izredno preprosta za uporabo in ker so bogata s hranilnimi snovmi, ki koži pridejo v tem letnem času še kako prav!
Za bolj učinkovito nego ne pozabi na masažo obraza; z izbranim oljem si lahko zjutraj ali zvečer zmasiraš obraz, kar pripomore k boljši prekrvavitvi, bolj napeti koži, ter zmanjšani zabuhlosti (sploh pod očmi).
Katero naravno olje izbrati? Na voljo imaš izjemen nabor olj, če pa se ne moreš odločiti, katerega uporabiti, si lahko najdeš pravega zase med temi razkošnimi antiage olji, ali pa med temi, ki so primerni za mastno kožo. Če ti določeno olje ne odgovarja, ne obupaj! Vsako olje ima drugačno sestavo, zato ni vsako olje primerno za vse tipe kože.
Meni najbolj odgovarja olje češnjevih pešk, lešnika in konoplje, arganovega pa že leta ne uporabljam več, ker mi je veliko premastno!
7. Piling za preprečavanje suhe kože
Če pilingov še ne uporabljaš, jih dodaj na seznam must-have izdelkov za to jesen in zimo. Pilingi so namreč izredno enostaven in učinkovit način, kako pomagati tvoji koži do sijaja, zmanjšati njeno luščenje in preprečiti njeno nadaljnjo izsuševanje.
Pilingi imajo ogromno pozitivnih lastnosti za kožo:
- odstranijo odmrlo kožo in nečistoče
- pospešijo prekrvavitev
- spodbujajo mehko in sijočo kožo
- koža ne bo suha in groba, temveč gladka in nahranjena
- učinkovita in preprosta nega
- omogočijo ti, da si vzameš nekaj minut samo zase
- sproščajo in pomirjajo
Izdelaš jih lahko sama doma; recepti so zelo preprosti, tako kot tale moj puhast piling z kokosom ali pa tale kavni piling za kavoljube (ki je lahko super darilo za vse kavoljube)!
8. Masla za telo za gladko in mehko kožo
S hladnimi meseci pridejo v ospredje nege tudi naravna masla. Poleg tega, da je mraz odličen izgovor za razkošno razvajanje kože, pa so masla polna bogatih sestavin, ki pozitivno vplivajo na kožo, jo izdatno nahranjijo, pospešjo njeno regeneracijo, preprečujejo izgubo vlage, in jo mehčajo ter gladijo. V kombinaciji z piligi in vlažilno nego poskrbijo, da je koža sijoča in napeta!
Masla za telo so izredno preprosta za izdelavo doma; spremeniš jih lahko tudi v masažne ploščice, poleg tega pa so tako masla kot ploščice primerni tudi za decembrska obdarovanja!
9. Kopalna sol za večerno razvajanje
Če imaš to srečo, da imaš v kopalnici kad, potem veš, kako lepo se je po hladnem in napornem dnevu zlekniti v vročo vodo med dišave ki pomirjajo in mehurčke, ki dodatno sproščajo.
Kopalna sol je sicer lahko različnih barv, z dodatki, lahko pa je tudi povsem preprosta. Če si jo izdelaš doma, jo lahko izdelaš iz samo dveh sestavin:
- Sol (morska, himalajska, epsom, ali mešanica vseh treh)
- Eterična olja (ki jih uporabiš po svojem okusu)
Če kopeli dodaš še sodo bikarbono, bo kožo še dodatno zmehčala, prav tako pa lahko v kopel dodaš tudi glino, posušena zelišča, ali pa mico, ki bo sol dodano obarvala.
10. Tuš bombice za sprostitev
Če doma nimaš kopalne kadi, lahko čarovnijo eteričnih olj preneseš pod svoj tuš! Bombice za tuš so super način, kako lahko uživaš v aromaterapijo tudi v kopalnici.
Tuš bombice so zelo preproste za izdelavo, lahko so pa tudi odlično darilo, saj jih lahko obarvaš, oblikuješ in odišaviš po svojih željah; poglej si moje jesenske tuš bombice za sprostitev in pa evkaliptusove tuš bombice za prehlad!
Za konec: učinkovita nega kože v hladnih mesecih
Nega kože jeseni in pozimi je precej enostavna, vendar pa zahteva malce močnejše adute, ki pomagajo zaščititi kožo pred zunanjimi vplivi, kot so mraz, veter in suh zrak.
Redno čiščenje obraza je prvi korak do negovane kože, prav tako pa je dovajanje dovolj vlage obvezno, če želiš, da tvoja koža ne bo razpokana in srbeča. Pilingi za telo so najenostavnejši korak za odpravo suhe kože po telesu, za obraz pa ne pozabi na obnovitvene maske, ki spodbujajo cirkulacijo in tako obnavljanje kože!